YARATICI-ENDUSTRI mayısYARATICI-ENDUSTRI MAYIS2

Bu yazıyı yazarken henüz yerel seçimlere 2 hafta var, ve İstanbul’u önümüzdeki dönem kimin yöneteceği hakkında belirsizlik içerisindeyiz. Bu zorlu görev kimin olursa olsun, sonuçta kazananın Istanbul ve istanbullular olmasını istiyorsak geçmiş dönemde yapılan pek çok hatadan ders alınmalı. İstanbul artık sanıldığı gibi bir rant merkezi olarak değil; ancak insancıllaştığı oranda dünyanın en gözde şehirlerinden biri olmaya devam edebilir, zira, dünya ülkeleri insan ve çevre odaklı kentsel yaklaşımları ve dev “akıllı kent “( smart city ) projeleri ile geleceğin kent anlayışını inşa ediyorlar. Araştırmalara gore, 2050 yılında toplumun % 70 I kent ortamında yaşayacak. Bu durum kentsel tasarım, kamusal alanda tasarım çözümleri, toplu ulaşım alanında tasarım odaklı yaklaşımlar, kent yaşamında sağlıklı iletişim için tasarım gibi pek çok tasarım alanine ön plana çıkarıyor. Yerel yönetimlerin gelecek için en çok gelişim göstermesi gereken alan ister istemez tasarım olarak öne çıkıyor. Katılımcı bir yönetim anlayışı için gerek dünyada gerekse ülkemizde pek çok uzman ve sivil insiyatif rol alabilir durumda.Bu ay sizlere bu alandaki bazı örnekleri sunmak istiyorum:

YARIŞMALAR EN DEMOKRATİK VE EN YARATICI YÖNTEM
Her ne kadar geçtiğimiz dönem boyunca özellikle kamusal tasarım tercihlerinde yarışma yönteminden bi hayli uzak durulduysa da, bu metodun en demokratik ve en en yaratıcı projelere imkan veren sonuçları doğurduğunu unutmayalım; sonuçta işin uzmanları projelendiriyor ve yine uzmanlardan oluşan bir kurul karar veriyor.

DÖNÜŞÜM İÇİN DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ BİR ÖRNEK
Belki çoğumuz için bilindik bir örnek ama bu konudaki en başarılı örnek olarak tarihe geçti. NY yerel yönetimi ve sivil insiyatiflerin orfanizaslonu ile hayata geçen projeyi görmemiş herkesin deneyimlemesini tavsiye ederim.

TAK KADIKÖY
2012’den itibaren gittikçe önemi anlaşılan ve mevcut uygulamalara tepkilerin de artmasıyla gündemin en üst sıralarına yerleşen kamusal alanda tasarım konusunda ülkemizde de saylıları çok olmasa da yerel insiyatifler rol almaya başladı. Bunlardan biri ve şu an kentteki türünün tek örneği olan TAK, KadıköyBelediyesi işbirliği ile Yeldeğirmeni’ndeki eski bir binanın restorasyonu ile açıldı.

STUDIO-X
Ülkemizdeki digger bir örnek ise hayatımıza yeni giren Studio –X. Kuruldukları günden beri kentsel anlamdaki pek çok projenin bayrol oyuncularından biri olan Superpool ekibinden Selva Gürdoğan’ın direktörü olduğu bu mekan Colombia üniversitesinin bir girişimi olarak Borusan holding’in desteği ile, Borusan Holdingin karaköy’de bulunan binasında kuruldu.İstanbul Kentinin sorunlarına çözüm arayan bir kent laboratuvarı olarak da tanımlanan bu oluşumdan NY, Amman, Bombay,Pekin- Tokyo, Johannesburg ve Rio de Jenerio’da da bulunuyor.